10 tipov na Online Teambuilding

teambuilding na home office

V časoch epidémie a povinného home-office je budovanie si vzťahov so spolupracovníkmi o niečo ťažšie ale zároveň o to dôležitejšie. Dobrá nálada počas práce doma prispieva k nášmu duševnému zdraviu a produktivite. Tímová súdržnosť taktiež napomáha motivácii a chuti pracovať. Prinášame preto zoznam aktivít, ktoré môžete použiť na svoj online teambulding, či ako icebreaker na začiatok porady. Alebo sa môžete zahrať len tak s kamarátmi. Urobte si počas svojho najbližšieho videohovoru radosť a zahrajte sa :).

Mystery dinner

Obľúbená detektívna role-play hra je už prístupná aj z pohodlia vášho domova. Vyskúšajte si na vlastnej koži aké je to byť detektívom, vášnivou divou či diabolským žiarlivcom. Podarí sa vám rozlúsknuť zločin a zároveň uchovať svoje osobné tajomstvá?

Detektívna role-play hra vás zabaví, preverí komunikačné zručnosti, ale tiež vďaka jej príbehu úplne zabudnete na problémy bežného sveta a spoznáte svojich kolegov naozaj v netradičnom svetle.

Code Names

V tejto hre proti sebe súperia 2 tímy, pričom každý tím sa snaží nájsť všetky svoje slová na hracej ploche 5×5. Iba jeden z každého tímu (spymaster) vidí, ktoré slová komu patria (červené alebo modré), ktoré nepatria nikomu (biele) a ktoré slovo je rýchla smrť (čierne). Spymaster povie svojim spoluhráčom nápovedu a počet slov, ktorých sa týka. Nápoveda musí byť len jedno slovo a nemôže obsahovať rovnaký základ slova ako slovo na plániku. Jeho spoluhráči potom môžu označiť slová, ktoré si myslia, že ich spymaster myslel. Ak sa im bude dariť, môžu označiť o jedno slovo viac ako im spymaster povedal. Ich ťah však končí v prípade, ak označia súperove alebo neutrálne slovo. Ak označia čierne, okamžite prehrali. Hru vyhráva ten tím, ktorý ako prvý správne označí všetky svoje slová.

Meno mesto

Túto hru snáď ani netreba vysvetľovať, pozná ju každý z nás zo svojho detstva. Čo však hovoríte na Meno-mesto-zviera-vec-film-šport-kniha-youtuber? Alebo hrať hru v inom jazyku? Hru viete hrať na diaľku aj „po starom“ s papierom a perom, ak však chcete online verziu, alebo inšpiráciu na kategórie, o všetko je už postarané.

Spyfall

Vyskúšajte si s kolegami rolu špióna. V tejto hre sa všetci hráči ocitnú v nejakej lokácii(nemocnica/vesmírna loď/pláž/…). Jeden z nich je špión, ktorý nevie o akú lokáciu sa jedná. Úlohou špióna je zistiť, kde sa nachádza. Úlohou ostatných je zistiť, kto z nich je špión. Počas hry si hráči navzájom kladú otázky týkajúce sa lokácie, ako napríklad „Je toto miesto vhodné pre deti? Akým dopravným prostriedkom by som na toto miesto išiel?“. Otázky a najmä odpovede nesmú byť príliš priame, aby z nich špión lokáciu neuhádol, ale zase dosť presné aby odhalili špióna, ktorý správnu odpoveď v skutočnosti nepozná. Odhalia hráči špióna skôr ako zistí, kde sa nachádzajú? 

interatívny kvíz

Zabavte sa a vašu šikovnosť a vynaliezavosť ako aj schopnosť rozmýšľať „out-of-the-box“. Pomôže komunikácia v tíme, spolupráca, ale aj dobrý odhad. Tento kvíz okrem zaujímavých otázok zameraných na vedomosti z rôznych oborov obsahuje aj úlohy na empatiu/znalosť svojich kolegov, či interaktívne úlohy, ako napríklad kto ako prvý zapáli zápalku jednou rukou, prepíše zadaný text a podobne.

Hádaj na čo myslím

Základný koncept hry Hádaj na čo myslím asi poznáme všetci – ja si niečo myslím, a vy skúste pomocou otázok uhádnuť čo to je. Čo keby sme však túto hru trochu sťažili? Ponúkame vám tri modifikované verzie tejto jednoduchej hry úplne zadarmo!

Tip: ak na komunikáciu používate Slack, odporúčame https://www.donut.com/, ktorý naplánuje dvom náhodným kolegom krátke stretnutie, počas ktorého si môžu zahrať jednu z týchto aktivít iba vo dvojici 🙂

Jeden z hráčov (rozprávač) vidí obrázok na svojej obrazovke. Cez videohovor sa pokúsi v časovom limite 5 minút čo najlepšie opísať čo vidí na tomto obrázku. Všetci ostatní sa snažia obrázok čo najlepšie nakresliť podľa inštrukcií rozprávača. Môžu kresliť na fyzický papier, alebo napríklad do programu Skicár vo svojom počítači. Po troch minútach rozprávač a všetci ostatní zozdieľajú svoju obrazovku a odhalia svoje majstrovské diela. Rozprávač vyberie obrázok, ktorý sa mu najviac podobá na zadanie. Víťaz získava 1 bod a stáva sa novým rozprávačom. V prípade hry dvoch hráčov sa kreslič môže rozprávača pýtať doplnkové otázky.

Ak ste počas karantény mali aspoň jednu videokonferenciu určite to poznáte. Nachvíľu máte slabšie pripojenie a už sú vaši kolegovia iba zhluk štvorčekov na obrazovke a vy spozorujete, že vetu „Haló, počujete ma?“ ste povedali viac krát ako by bolo dobré. V tejto hre bude vašou úlohou vypnúť si mikrofón a zvyšným hráčom zadanú vetu povedať. Neukazujte kolegom nič rukami, ani nič nepíšte, snažte sa vetu čo najlepšie vysloviť, ostatní musia napísať „čo počujú“ iba na základe vašej artikulácie. Vetu môžete zopakovať maximálne trikrát. Kolega, ktorý identifikuje vetu správne (alebo sa najviac priblíži k cieľovej vete) získava bod a stáva sa novým hovoriacim.

Jeden hráč (kreslič) dostane zadané slovo, ktoré má nakresliť ostatným. Odporúčame, aby ostatným zdieľať obrazovku a kreslil v programe Skicár. Ostatní sa snažia zistiť, čo kreslí, svoje tipy môžu nahlas vyslovovať. Hráč, ktorý ako prvý uhádne slovo získava bod a stáva sa novým kresličom.

Tip: Čím originálnejšie a menej predpokladateľné vety a obrázky vymyslíte, tým bude vaša hra zábavnejšia.

Remote Scavenger Hunt

Aj doma si môžete zahrať túto akčnú hru pri ktorej so svojím tímom plníte akčné úlohy a zháňate rôznorodé zaujímavosti. Dokážete odfotiť kolegu, ktorý má doma zbierku CDčiek Paliho Haberu? A čo tak niekoho so zeleným klobúkom na hlave? Alebo spraviť koláž z vašich fotiek tak aby ste vo finálnom výsledku nakresli srdiečko? V tejto netradičnej hre budete (v menších tímoch alebo všetci spolu) plniť nami zadané úlohy z pohodlia vášho domova. Vďaka mnohým sa navzájom lepšie spoznáte, zistíte o sebe niečo nové alebo si natrénujete aj takto na diaľku spoluprácu.

Nauč ma to

Určite každý z nás vie niečo, čo ostatní kolegovia nie. Môže to byť jóga, upiecť výborný koláč, pozná zaujímavú knihu alebo má pekne zariadený byt. Venujte trochu času a naučte sa to aj vy. Vyberte s pomedzi seba vždy niekoho iného a dajte mu pol hodinu na to, aby stretnutie viedol on. Sám si môže vybrať čo vám ukáže alebo vás naučí.

Virtual Treasure Hunt

Tímová hra, ktorá rozvíja predstavivosť, logické myslenie a efektívny brainstorming. Počas hry riešite logické úlohy a tajné odkazy, ktoré vám postupne odhaľujú, kde na mape sa nachádza poklad a ako ho získať. Pri riešení hľadáte dômyselné súvislosti a a odhaľujete skryté princípy, ktoré nevyžadujú špeciálne znalosti ani skúsenosti, len chuť objavovať, tímovú prácu a štipku kreatívneho myslenia.

Jednohubky

Jednohubky sú krátke hry – len tak na zakusnutie. Môžete si jednu zahrať ráno pred home-poradou a trochu sa pred prácou namotivovať. Alebo si vytvorte spoločnú konverzáciu vyhradenú na zábavu a posielajte tam splnené zadania.

Túto hru môžete hrať videohovorom ale taktiež aj písomne v konverzácii. Začiatočný hráč povie vetu a navodí situáciu príbehu. Skúste napríklad “Kamarát mal dnes mať pracovný pohovor.” Nasledujúci hráč príbeh rozšíri jednou vetou, táto veta sa však musí začínať na slovo “našťastie”. Tretí hráč pridá ďalšiu vetu, tentokrát začínajúcu slovom “nanešťastie”. Po čase vám vznikne zaujímavý príbeh.

Medzi sebou si zvoľte jedného vedúceho aktivity. Každý mu pošle fotku jedného predmetu ktorý vlastní a viaže sa k nemu nejaký zážitok. Vedúci aktivity zverejní všetky fotky a ostatní hádajú ktorý predmet komu patrí. Dotyčný potom ostatným povie svoju príhodu.

Každý z hráčov si o sebe pripraví 4 tvrdenia, tri z toho budú pravdivé a jedno nepravdivé. Môžete zdieľať svoje neuveriteľné zážitky, alebo informácie, ktoré o vás nikto nie je. Čím kreatívnejší pri vymýšlaní faktov budete, tým bude hra zábavnejšia. Predneste svoje tvrdenia ostatným (buď im ich prečítajte nahlas alebo napíšte do konverzácie). Úlohou ostatných je zistiť, ktoré tvrdenie o vás je vymyslené.

Na našej planéte pristáli mimozemšťania a skontaktovali sa práve s vami. Bohužiaľ však, nerozumejú ničomu čo im hovoríme, dorozumievajú sa iba nakreslenými symbolmi. Vašou úlohou je vysvetliť im najdôležitejšie princípy vašej firmy iba pomocou symbolov. Symboly môžete nakresliť, alebo môžete použiť emoji smajlíkov vo vašom telefóne. Nakoniec svoju prácu odprezentujete a vysvetlíte ostatným, prečo ste zvolili práve tieto symboly.

Áno, vieme aké je ťažké udržiavať poriadok na svojom pracovnom stole, keď nemáme neustále okolo seba kolegov, ktorí by nás určite súdili za tie šálky od kávy, ktoré sa nám na stole nakopili za posledný týždeň. Udržiavanie si čistej pracovnej plochy však prispieva našej produktivite a povedzme si úprimne, každý je viac motivovaný pracovať v upratanom priestore. Ak sa vám ťažko hľadá dôvod prečo upratať, rozbehnite s kolegami túto hru. Vašou úlohou je každý týždeň poslať ostatným fotografiu svojej pracovnej plochy. Nielenže vás to donúti upratať si, môžete sa inšpirovať organizáciou stola svojich kolegov.

Chceli ste niekedy začať behať alebo cvičiť a vraveli ste, že na to nemáte dosť času? Čo tak to teraz napraviť! A aby ste v tom neboli sami, zapojte kolegov. Vytvorte si vlastný tím v športovej aplikácii (napr. Strava) a trackujte svoje pokroky. Nemusíte mať žiadne majstrovské výkony, stačí že sa trochu hýbete. Medzi kolegami si môžete vytvoriť súťaž a porovnávať prebehnuté kilometre, alebo domáce cvičenie.

Napíšte nám

By |2020-04-22T16:40:01+02:00apríl 21st, 2020|Uncategorized @sk|0 Comments